Jakich kosmetyków naturalnych używać na rozstępy?

Czym są rozstępy i jak dochodzi do ich powstawania?

Rozstępów nie da się nie zauważyć. Są to specyficzne, czerwone lub fioletowe pręgi na skórze, niekiedy poprzeczne, które powstają z różnych przyczyn. Zwykle rozstępy pojawiają się w wyniku nienadążania z produkcją kolagenu przez skórę, czasem z powodu nagłej utraty kilogramów lub przeciwnie – pojawienia się skokowej nadwagi. Z rozstępami borykają się także nastolatki w intensywnej fazie wzrostu oraz kobiety w ciąży. Zdarza się również, że przyczyną rozstępów jest antykoncepcja hormonalna, niektóre formy leczenia farmakologicznego, a nawet stres. Medycznie rzecz biorąc: rozstępy (łacińska nazwa striae distensae) są ubytkami w tkance łącznej skóry. Przeciążane i nadmiernie rozciągnięte włókna kolagenowe tracą swoją spójność i pojawia się widoczny gołym okiem rozstęp, przybierający zwykle formę wrzecionowatą. Rozstępy lokalizują się głównie na skórze zewnętrznej, a także na wewnętrznych partiach ud, pośladkach, rękach i łydkach. Mogą one występować nawet na plecach i kolanach. I choć rozstępy nie są groźne dla zdrowia, to pogarszają często samoocenę ze względu na swą nieestetyczność. Na szczęście oprócz dość kosztownych zabiegów z dziedziny medycyny kosmetycznej, istnieje także kilka sprawdzonych i skutecznych w walce z rozstępami kosmetyków naturalnych. Oto pięć propozycji, które poddaje nam szczodrze natura.

 

1. Afrykańskie masło Shea

Afrykańskie masło Shea to najbardziej znany kosmetyk naturalny na świecie, skuteczny w walce z rozstępami. Masło Shea ma właściwości nawilżające i odżywiające, łagodzi też okolice pojawiających się rozstępów. Przy tym kosmetyk ten działa również profilaktycznie natłuszczając skórę. Afrykańskie masło Shea warto stosować naprzemiennie z masłem kawowym, oliwnym lub wyciągiem ze słodkich migdałów i pestek mango. W połączeniu z tymi produktami tworzy się odporność włókien kolagenowych na rozciąganie.

2. Błoto z Morza Martwego

Kolejny, naturalny kosmetyk, skuteczny w walce z rozstępami, nawet tymi uporczywymi i utrwalonymi w strukturze skóry to błoto z Morza Martwego. Można je stosować na wiele sposobów. Jako środek myjący skórę i jako maskę. Błoto z Morza Martwego dodatkowo usuwa cellulit, a przy tym poprawia krążenie krwi i wspomaga wydalanie toksyn z organizmu. Skóra staje się jędrna, świeża, elastyczna i wygładzona, a nawet bardzo stare i zaniedbane rozstępy stopniowo ulegają redukcji i likwidacji. Kuracji przy użyciu błota z Morza Martwego trwać powinna około dwu miesięcy, aby efekty usunięcia rozstępów uległy utrwaleniu.

3. Masło migdałowe 

Masło migdałowe wykazuje bardzo podobne właściwości jak afrykańskie masło Shea, jeśli chodzi o usuwanie rozstępów już powstałych i zapobieganie ich powstawaniu w przyszłości. Migdały zawarte w tym naturalnym kosmetyku naturalnie nawilżają, ujędrniają i oczyszczają skórę. Masło migdałowe głęboko natłuszcza tkanki skórne, dzięki czemu wzmacnia się w nich produkcja naturalnego kolagenu. A to właśnie kłopoty z elastycznością włókien kolagenowych mogą być przyczyną powstawania rozstępów.

4. Peeling solny  

Następny, naturalny kosmetyk niezwykle skuteczny w walce z rozstępami to peeling solny, który wykonać można w oparciu o sole różnego typu, od soli himalajskiej do soli z Morza Martwego. Sole rozpuszczamy i nakładamy na skórę zmienioną rozstępem. Peeling solny wzbogacić można również dodatkiem wywaru z zielonej herbaty lub olejkiem arganowym. W ten sposób zabieg peelingowania zyska również element naturalnej aromaterapii.

5. Olej z wiesiołka lub czarnuszki 

Bezcenną pomocą w walce z rozstępami, nawet tymi bardzo uporczywymi, w bazie kosmetyków naturalnych są oleje z wiesiołka lub czarnuszki. Olejki te podgrzewamy i rozcieńczamy przegotowaną wodą w proporcji 1:1, czyli na przykład jednej łyżki stołowej oleju na jedną łyżkę wody i wcieramy zawiesinę w miejsce zmienione nieestetycznym rozstępem. Dzięki temu powstaje naturalne, zewnętrzne wzmocnienie tkanki skórnej i rozstęp ulega redukcji. Warto również powoli, opuszkami palców, wmasować zawiesinę olejową w przestrzeń skórną wokół rozstępu.

Zmiana diety i ruch 

Oprócz propozycji najskuteczniejszych kosmetyków naturalnych, pomocnych w walce z rozstępami, warto pamiętać o tym, aby wzbogacać codzienną dietę w produkty zawierające błonnik i kwas Omega-3, a więc tłuste ryby morskie, warzywa kapustne, szpinak i brokuły. Sprzyjają one poprawie przemiany materii i naturalnemu ukrwieniu organizmu. Nie do zastąpienia jest również codzienna dawka zdrowego ruchu, od co najmniej dwudziestominutowych spacerów do specjalistycznych treningów wysiłkowych cardio. Ponieważ przyczyną powstawania rozstępów może być przewlekły stres, warto zadbać również o nauczenie się prostych technik relaksacji i przestrzegania zasad higienicznego trybu życia, takich jak zdrowy, spokojny sen z wyłączonymi ekranami. Oczywiście idealnie byłoby również rozpocząć praktykę jogi lub tai-chi, aby spokojny umysł wspierał systematyczną regenerację ciała, ale do znaczącej redukcji rozstępów może przyczynić się nawet zwyczajna relaksacja na domowym dywanie połączona z delikatnym rozciąganiem mięśni. Pamiętajmy bowiem, że na kondycję skóry, a to na skórze przecież tworzą się rozstępy, wpływa całokształt naszego trybu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress