Marchewka w diecie codziennej – pięć sposobów zastosowania
Marchew wszyscy znają i prawie wszyscy lubią a o jej wartościach odżywczych nikogo przekonywać nie trzeba. Jedna średniej wielkości marchewka pokrywa całodobowe zapotrzebowanie organizmu na prowitaminę A oraz kilka innych ważnych składników, w tym beta karoten mający działanie przeciwnowotworowe.
Korzyści jedzenia marchwi możemy doceniać przez okrągły rok – marchew jest tania i powszechnie dostępna jest jako świeża, mrożona, konserwowa, w postaci soków.
Jednak to bogate w witaminy i minerały warzywo nie zawsze jest spożywane w odpowiedniej ilości oraz we właściwy sposób.
Chrupanie przy telewizji.
Zamiast chipsów czy orzeszków mini marchewki czy marchewkowe słupki? Oczywiście, lepsze to niż tłuste i kaloryczne fast foody czy przekąski. Ale tak jedzona marchewka, choć wartościowa, nie zostanie wykorzystana w pełni. Aby organizm spożytkował zawartą w miąższu marchwi witaminę A potrzebuje tłuszczu – czynnika niezbędnego do rozpuszczenia witamin A D E K a tym samym przyswojenia ich i spożytkowania przez organizm. Jeśli więc chcemy zjeść marchewkę na surowo, to najlepiej z odrobiną śmietanki, oliwy, majonezu.
Gotowana marchew szkodzi – mit czy fakt?
Niektórzy dietetycy uważają, że gotowana marchew, podobnie jak inne warzywa korzeniowe, nie powinna być elementem diety z powodu zbyt wysokiego indeksu glikemicznego. Prawdą jest, że marchew surowa to IG równy 16 a gotowana ma IG aż dwa razy większy. Jednak za niezdrowy indeks przyjmuje się ten zaczynający się od wartości 55, więc śmiało można stosować w diecie przepisy z marchewką poddaną obróbce termicznej.
Pięć marchewkowych sztuczek dla zdrowia.
Marchewka w diecie powinna być codziennie. Aby się nią nie znudzić i nie zniechęcić trzeba znaleźć różne sposoby włączenie marchwi na stałe do jadłospisu.
W każdym dniu jeden posiłek może być całkowicie zdominowany przez marchew. I tak:
– rano najlepiej wypić sok lub smoothie z dodatkiem marchwi,
– drugie śniadanie to może być kawałek zapiekanki warzywnej, z marchewką w roli głównej albo marchewkowa surówka z dodatkiem ananasa,
– obiad – pożywna, aromatyczna orientalna zupa z marchwi z mlekiem kokosowym,
– deser – kawałek ciasta marchewkowego; jest łatwe w wykonaniu i bardzo smaczne,
– kolacja – pieczone marchewki w towarzystwie innych warzyw podane z sosem jogurtowo – czosnkowym lub ziołowym.
Urozmaiceniu posiłków sprzyja zastosowanie różnych odmian marchewki: fioletowej, czarnej, żółtej.
Przy zakupie warto sięgać wyłącznie po warzywa pochodzące z upraw biologicznych.