Niezbędne naturalne kosmetyki dla noworodka

Pierwsze chwile spędzone sam na sam z nowo narodzonym dzieckiem mogą być dla rodziców dużym wyzwaniem. Samodzielne podejmowanie decyzji odnośnie codziennej pielęgnacji musi bowiem uwzględniać fakt, że niemowlęca skóra jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia. Wybór kosmetyków do kąpieli i nawilżania całego ciała, a także ochrony wrażliwego naskórka najbardziej narażonych stref, takich jak twarz czy okolice pieluszkowe, warto oprzeć na kilku prostych zasadach, które zagwarantują maluszkowi komfort zdrowej skóry, wolnej od odparzeń i podrażnień.

Jakie kosmetyki są niezbędne dla noworodka?

Najważniejsze kosmetyki do pielęgnacji noworodka, których nie może zabraknąć to przede wszystkim:

 • chusteczki nawilżane,
 • żele oraz płyny do kąpieli,
 • szampony do włosów,
 • balsamy, masła lub kremy do nawilżania całego ciała,
 • kremy przeciwko odparzeniom,
 • kremy natłuszczające do twarzy i rączek, przeznaczone do zabezpieczania skóry przed mrozem,
 • kremy z filtrem przeciwsłonecznym.

Chociaż zestaw kosmetyków dla noworodka może wydawać się bardzo rozbudowany, z pewnością każdy z wymienionych produktów prędzej czy później znajdzie swoje zastosowanie. Chusteczki nawilżane oraz inne artykuły przeznaczone do mycia ciała i włosów są nie tylko niezbędne, lecz również zużywane w bardzo dużych ilościach, a środki nawilżające i wspomagające regenerację skóry okazują się przydatne zwłaszcza w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Kremy z filtrem oraz kremy zabezpieczające naskórek przed mrozem to produkty często pomijane podczas komponowania niemowlęcej wyprawki, tymczasem ich znaczenie dla zdrowia skóry jest ogromne i ma wielki wpływ na późniejszy stan dorosłej cery.

Jakie kosmetyki dla noworodków wybierać?

Kosmetyki dla noworodków powinny być przede wszystkim jak najdelikatniejsze dla ich wrażliwej skóry. Bezpiecznym wyborem będą zatem produkty w pełni naturalne lub te o maksymalnie naturalnym składzie, pozbawione zbędnych chemicznych dodatków. Świadomy rodzic nie może dobierać ich na zasadzie atrakcyjnego zapachu czy opakowania, lecz poprzez dogłębną analizę składników, które zostały użytych do ich wytworzenia. Podstawową zasadą jest zatem skłanianie się ku kosmetykom naturalnym, ekologicznym i organicznym. Formuły tego typu środków mają zazwyczaj sprawdzone, roślinne pochodzenie, wolne od takich dodatków, jak:

 • SLS i SLES,
 • parabeny,
 • konserwanty,
 • sztuczne barwniki i sztuczne zapachy,
 • oleje mineralne,
 • alkohole.

Silne środki myjące oraz alkohole podrażniają delikatną skórę noworodków i niszczą ich naturalną barierę ochroną, a mimo to producenci ogólnodostępnych kosmetyków dla dzieci nadal tworzą swoje artykuły na bazie tych składników, dlatego konieczne jest dokładne analizowanie składu każdego produktu, nawet tego, który oznaczony jest jako bezpieczny dla niemowląt od pierwszego dnia życia. Oleje mineralne to także zbędny dodatek, którego warto unikać, ze względu na fakt, że sprzyja obciążaniu i zapychaniu komórek naskórka, nie pozwalając im swobodnie oddychać. Sztuczne zapachy i barwniki mają natomiast działanie alergenne, mogą więc uczulać i prowadzić do podrażnień.

Bezpieczne kosmetyki dla noworodków – czyli jakie?

Najbezpieczniejszym wyborem w przypadku noworodków i niemowląt jest decydowanie się na kosmetyki naturalne. Ich skład, oparty najczęściej na wyciągach i olejach roślinnych, jest zupełnie nieszkodliwy dla wrażliwej skóry, a dodatkowo bardzo skutecznie nawilża ją i regeneruje jej ewentualne uszkodzenia. W produktach dla dzieci warto szukać takich składników, jak:

 • łagodne substancje myjące,
 • nawilżający d-panthenol, alantoina oraz aloes,
 • oleje roślinne, w tym między innymi olej migdałowy, jojoba czy kokosowy,
 • ekstrakty roślinne, na przykład z owoców.

Wbrew pozorom znalezienie produktu o 100% naturalnym składzie nie jest niemożliwe. Dobrym przykładem mogą być chociażby chusteczki nawilżane, zawierające wyłącznie wodę, łagodne konserwanty spożywcze oraz pielęgnujący skórę wyciąg z pestek jabłek. W przypadku pozostałych kosmetyków warto kierować się zasadą maksymalnie krótkiego składu, która pozwala uniknąć niepożądanych substancji nawet wtedy, kiedy nazwy wymienione na opakowaniach niewiele mówią nam o zawartości samej formuły. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich wyborów, najlepszą decyzją będzie zaopatrywanie się w sklepach internetowych, gdzie kosmetyki naturalne będą znajdowały się w całkowicie odrębnej kategorii produktów. Dobrym  pomysłem może okazać się także dokładne sprawdzenie, czy dany artykuł nadaje się do stosowania od pierwszych dni życia oraz czy jego formuła nie szczypie w oczy, ponieważ produkty, które nie spełniają tych warunków mogą skutecznie zniechęcić maluszka do kąpieli.

To co pochodzi z natury, nie może zaszkodzić nawet najbardziej wrażliwej skórze niemowląt. Wybierając zestaw kosmetyków dla noworodka, warto opierać zatem swoje decyzje przede wszystkim na składach produktów, które powinny być możliwie najkrótsze i jak najbardziej naturalne. Brak chemicznych dodatków i sztucznych zapachów nie oznacza, że artykuły tego typu nie mogą być skuteczne ani przyjemnie pachnieć, często jest bowiem wręcz przeciwnie, a delikatne kosmetyki dla niemowląt zachwycają rodziców swoim kwiatowym lub owocowym aromatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress