Zioła dobre na wszystko – co pić?
Gdy za oknem wiosna, możemy odczuć skutki przesilenia wiosennego. Czujemy się wtedy słabe, zmęczone i nic nas nie cieszy. W tym okresie panuje też czas przeziębień.
Przedstawiamy kilka domowych i sprawdzonych sposobów na to jak zapobiegać przeziębieniu oraz w jaki sposób je leczyć ziołami.
Ziołowy sok z aloesu – na wzmocnienie:
Zetnij liście z 2-3 letniej rośliny, usuń brzegi z kolcami, pokrój na kawałki i rozdrobnij. Przecedź przez sito – wrzuć do dzbanka i dodaj płynny miód (może być lipowy lub gryczany). Zamieszaj i przelej do butelki. Możesz przechowywać go w lodówce. Zaleca się pić 2-3 łyżki soku dziennie.
Ziołowa inhalacja na zatoki i katar:
Zamieszaj po dwie łyżki: suszonej lawendy, kwiatu czarnego bzu, i owocu kopru włoskiego. Wsyp do rondelka i zalej 3l zimnej wody, doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj przez 10 minut. Po tym czasie zdejmij rondelek z ognia i poczekaj aż lekko ostygnie. Następnie pochyl się nad rondelkiem, przykryj ręcznikiem i wdychaj parę prze około 15 minut.
Ziołowy napar na ból gardła:
Łyżkę liści szałwii zalej ok. 125 ml gorącej wody, zaparz pod przykryciem około 10 minut a następnie przecedź. Stosuj do inhalacji lub jako płukankę na ból gardła.
Mieszanka na zapalenie oskrzeli:
Połącz równą ilość ziela poziewnika, tymianku, liści podbiału oraz babki lancetowatej. Zalej pół łyżki mieszkanki tych ziół dwoma szklankami gorącej wody i parz pod przykryciem przez około 15-20 minut. Pozostaw do przestudzenia, pij rano i wieczorem po 2 szklanki.
Zioła na ból mięśni:
Zetrzyj korzeń chrzanu a następnie zalej go szklanką wódki. Tak przygotowany napój zostaw na dobę pod przykryciem. Po tym czasie możesz nacierać obolałe miejsca dwa – trzy razy dziennie.
Zioła na spokojny sen:
Wrzuć do rondelka łyżkę kwiatów, nasion i liści kopru włoskiego, dolej szklankę czerwonego wina i gotuj przez około 5 minut. Przecedź i pij godzinę przed pójściem spać.
Ziołowy napar z liścia pokrzywy – dobry na wszystko 🙂
2 łyżki suszonych liści pokrzywy lub ścięty czubek świeżej pokrzywy zalej wrzątkiem, potrzymaj w przykrytym kubku 10-15 minut, odcedź, wypij. W celach leczniczych, pij taką herbatkę 3 razy dziennie. Napar stosuje się jako lek wzmacniający przy anemii, stymulujący trawienie, odtruwający, moczopędny, łagodzący bóle stawów.
[the_ad id=”259″]