Jak olejować włosy i czego do tego używać?

Aby włosy mogły być silne, odżywione oraz, by wyglądały one naprawdę dobrze, warto poddawać je różnym zabiegom pielęgnacyjnym. Jednym z najskuteczniejszych jest zaś olejowanie, czyli nakładanie na włosy (a także skórę głowy) naturalnych olejów roślinnych tłoczonych. Jakich olejów najlepiej używać oraz w jaki sposób je nakładać? O tym wszystkim poniżej.

Olejowanie włosów – o czym należy wiedzieć?

Tego rodzaju zabieg powinien być wykonywany systematycznie, bowiem tylko wtedy przyniesie naprawdę pożądane efekty. Oleje wybiera się zaś pod względem ich składu oraz właściwości, ale też dobiera do posiadanego rodzaju włosów oraz ich konkretnych problemów. Dzięki temu mogą one poprawić ich kondycję, wyleczyć i zapobiec ewentualnym kłopotom. Warto wiedzieć, że wyróżnia się trzy rodzaje włosów:

  1. Niskoporowate – to włosy gładkie i mocne, raczej proste, ze szczelnie domkniętymi łuskami. Jednak i tak trzeba o nie dbać – by ich stan nie uległ pogorszeniu.
  2. Średnioporowate – to typ najpowszechniejszy. Takie włosy nie są zniszczone, ale ich łuski nie przylegają już tak ściśle do powierzchni. Mogą być one również przesuszone, matowe i łamliwe, z rozdwojonymi końcówkami. Dlatego tak ważne jest tutaj olejowanie, które może przywrócić właściwą porowatość oraz należycie je zregenerować.
  3. Wysokoporowate – jaka sama nazwa wskazuje, to włosy o wysokiej porowatości, co najczęściej jest efektem stosowania różnorodnych zabiegów fryzjerskich i nadmiernej stylizacji termicznej. Takie włosy są łamliwe, matowe i mocno przesuszone. W ich odbudowie mogą pomóc odpowiednio dobrane oleje.

Jakie oleje do włosów wybierać?

Opisane powyżej rodzaje włosów w dużej mierze warunkują, jakie oleje należy do nich wybierać. Tak więc po kolei:

  • Do pielęgnacji włosów niskoporowatych najlepsze będą oleje bogate w kwasy tłuszczone nasycone (o małych cząsteczkach), bo nie wnikają one w głąb rdzenia, a pokrywają go filtrem. Sprawdzą się tu między innymi oleje: lniany, kokosowy, palmowy, rycynowy czy słonecznikowy.
  • Osoby z włosami średnioporowatymi powinny zwrócić uwagę na oleje bogate w kwasy jednonienasycone. Mają one bowiem nieco większe cząstki, które skutecznie uzupełniają ubytki i tworzoną na włosach ochronną warstwę. Sprawdzą się tutaj również oleje z wysoką zawartością kwasów omega-3 i omega-6. Do wyboru są więc oleje: rycynowy, lniany, słonecznikowy, z kiełków pszenicy, a także z pestek dyni.
  • Włosy wysokoporowate, o mocno rozchylonych łuskach, potrzebują oleju o bardzo dużych cząsteczkach, które odbudują ubytki i odżywią włosy od wewnątrz. Są to oleje z: orzechów laskowych, pestek winogron, pestek moreli, orzechów arachidowych, avocado, a także olej: lniany, słonecznikowy, z wiesiołka czy amarantusa.
    Wiele osób wykorzystuje również olejki do włosów, które mają za zadanie zapobiec ich wypadaniu, a także nadać odpowiedni blask.

Jak olejować włosy?

Są trzy sposoby na olejowanie włosów. Można to robić „na sucho”, gdzie olej nakłada się na kilkadziesiąt minut – właśnie na suche włosy. Jest to metoda najmniej skuteczna, bo tym, co pomaga absorbować olej jest wilgoć. Kolejnym więc, najpopularniejszym sposobem, jest metoda ” na mokro”. Tutaj olej nakłada się na kilkanaście minut na wilgotne (ale nie całkiem mokre) włosy – najlepiej przed ich myciem. Trzecim, bardzo skutecznym, ale pracochłonnym sposobem jest olejowanie w misce, to znaczy zanurzenie włosów na kilkanaście minut w misce wypełnionej ciepłą wodą z dodatkiem jednego albo kilku olejów.

Olejowanie włosów jest procesem czasochłonnym lecz wartym swojej uwagi, przy systematycznym olejowaniu nasze włosy stają się miękkie i zdrowe. Sprawdźcie sami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress