Przygotuj się na lato – wybierz odpowiedni krem z filtrem! Bezpieczne opalanie.

Plaża, lato, wypoczynek…na samą myśl o wakacjach większość z nas czuje przyjemne ciepło promieni słońca. Nie warto jednak zupełnie poddawać się wakacyjnej beztrosce i trzeba zachować rozsądek – szczególnie, gdy w grę wchodzi opalanie. Mimo tego, że słońce ma bardzo dobry wpływ na wygląd i jest też korzystne dla organizmu, opalać należy się z głową. Co warto wiedzieć o kosmetykach z filtrami?

Rodzaje filtrów

Filtry przeciwsłoneczne są związkami chemicznymi, które chronią przed szkodliwym, ultrafioletowym promieniowaniem słońca. Istnieją różne rodzaje filtrów, a najważniejsze są te oznaczone symbolami UFB i UFA – absorbują one cały zakres promieniowania. Filtry dzielą się dalej na fizyczne i chemiczne, różniące się od siebie sposobem odbijania i absorbowania promieni słonecznych. Najbardziej skuteczne są kremy, które zawierają filtry z obu grup. Kosmetyki z oznaczeniem SPF zawierają filtry chemiczne chroniące przed promieniowaniem UFB. Warto zwrócić uwagę na obecność składników, które zapewniają też ochronę przed UVA, przykładowo Buthyl Methoxydibenzoylmethane (Parsol 1789, Avobenzone).

Stosowanie kremów z filtrem

Kosmetyki z filtrem ochraniają naszą skórę przed działaniem szkodliwych promieni, pod warunkiem, że są dobrze dobrane do naszej skóry. Dzieci i osoby o bardzo jasnej karnacji powinny wybrać preparaty z SPF 50, a ci, którzy opalają się na lekki brąz mogą zejść niżej – do SPF 30 lub 20. Kremy należy nałożyć około 30 minut przed wyjściem na słońce, ponieważ tyle trwa aktywacja zawartych w nich składników. Warto pamiętać, że przeterminowane, zeszłoroczne kosmetyki nie będą się już do niczego nadawać – działanie czynników zewnętrznych wpływa na obniżenie skuteczności działania filtrów.

Bezpieczne korzystanie ze słońca

Oczywiście korzystanie z filtrów nie musi automatycznie oznaczać, że opalanie jest bezpieczne. Przebywania na otwartym słońcu należy w miarę możliwości uniknąć od 11 do 15, ponieważ są to godziny, gdy promieniowanie słońca jest najbardziej szkodliwe. Należy też pamiętać o tym, że kosmetyki z filtrem należy po kilku godzinach nałożyć ponownie. Tak samo należy zachować się po każdej kąpieli w morzy czy jeziorze (nawet jeżeli zastosowałeś kremy wodoodporne!). Podczas opalania trzeba również zadbać o ochronę skóry głowy, na którą w większości przypadków nie nakłada się kosmetyków ochronnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress